Yeni Koronavirüse Karşı Yeni Savunma: Mutlu Olmak!

Hayatımızı etkisi altına alan Koronavirüs, her geçen gün yeni mutasyonlar geçirerek maalesef tedavi umutlarımızın ertelenmesine neden oluyor. Herkes bir an önce eski Koronavirüssüz günlere dönmek istiyor ama galiba bunun için önümüzde hala uzun bir yol var. Bu arada bilim insanları çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Sao Paulo üniversitesinde yapılan yeni araştırma ile; akciğerlerde üretilen melatonin hormonunun, yeni koronavirüsün vücuda girmesine karşı bariyer görevi gördüğünü iddia ediyor.(1) Henüz yeterince çalışma olmasa da aşı ve ilaç olmadan kendi savunmamızı sağlayabilecek olmamız sevindirici bir haber.

Melatonin üretimi ile mutluluğun ne alakası var?

Serotonin hormonu gündüzleri bizi iyi hissettirip enerji verdikten sonra, gece, melatonin hormonuna dönüşerek iyi bir uyku çekmemizi sağlıyor. Yani melatonin hormonunun üretimi için serotonine ihtiyaç var.

Serotonin hormonunun optimal düzeylerde olmaması; stres, uykusuzluk, depresyon gibi hem birbirleri ile alakalı hem de birbirlerini tetikleyen durumlara neden oluyor. Bu yüzden bu döngüye bir şekilde girdikten sonra çıkmak çok zor olabiliyor. Serotonin geri alım inhibitörleri ile serotoninin geri alınımı kısmen önlenerek daha fazla etki etmesi hedeflense de maalesef bunlar geçici ve tedaviden uzak yöntemler. Benim tavsiyem; serotonin düzeyinin düşmesine neden olan sorunu bulup, bu sorunu düzeltmeniz olacaktır.

Serotonin Düzeyini Azaltan Durumlar

Psikolojik durumların, travmaların serotonini düşürdüğünü tahmin etmek zor değil. Peki bunun dışında, daha bir çok nedenin olduğunu söylesem? Örneğin hiç alakasız görünen IBS (Irritable Bowel Syndrome – Duyarlı Bağırsak Sendromu)’nun bu soruna neden olduğunu söylesem eminim bir kısmınız buna şaşırırsınız ama isterseniz araştırın!(2) Üstelik anti-depresan ilaçlar IBS hastalığını tedavi etmiyor. Çünkü IBS, bağırsaklarda üretilen serotonin azalması ile alakalı bir durum. Tiroid sorunları da serotonin azalmasının bir başka nedenidir. Özellikle hipotiroidi, candida mantarına benzer belirtilere sahiptir. Üstelik birçok tiroid sorununun teşhisi günümüzde hala tam olarak mümkün değil. Diğer bir nedeni; Candida Albicans adında bir tür bağırsak mantarıdır. Bu mantar her insanın bağırsağında, en azından küçük bir miktar bulunur. Bu durum sağlıklıdır. Besinlerin sindiriminde rolü vardır. Bu mantar dikkatsiz beslenme, aşırı karbonhidrat, özellikle kalitesiz şeker tüketimi, koruyucu maddeler ve diğer yapay gıda kimyasalları ile beslenerek vücuda yayılmaya ve zarar vermeye başlar. Hatta ketojenik diyete geçildiğinde bile keton maddeleri ile beslenmeye devam eder. Bu sendrom; düşünmede yavaşlama, motivasyon düşüklüğü, enerjisizlik, depresyon gibi hayatı zehir eden semptomlara sahiptir. Şimdilik bu kadarından bahsedeceğim ama daha bir çok nedeni var. Hala bilimin keşfedemedikleri de cabası..

Mutlu Olabilmek!

Depresyonda olan birisi için, mutlu ol dendiğinde mutlu olabilmek neredeyse imkansızdır. Mutlu olmak için zor bir süreç sizi bekliyor olabilir. Öncelikle yukarıda bahsettiğim sebeplerden veya harici bir sebepten kaynaklanıyorsa, o sebebi bulup tedavi etmek gerekiyor. İkinci yapmanız gereken şey stres kaynaklarından uzak durmak. Stres kaynağını tespit edip denemeler yaparak hayatınızdan stresi uzaklaştırmanız çok önemlidir. Çünkü bunların hepsi stres ile başlar. Hatta Prof.Dr. Sinan CANAN hocanın IFA (İnsanın Fabrika Ayarları) kitap serisinde bahsettiği üzere ilk insanlarda sadece anlık stres varmış ve sadece tehlikede olduklarında aktif olurmuş. Şimdi stres kaynakları arttı.. depresyona hiç girmemiş olanlar artık azınlıkta. Benim tavsiyem; eğer stresli bir işiniz varsa, önce iş kaynaklı stres kaynaklarını tespit etmeniz olacaktır. Ayrıca, düzenli bir hayat, yapılacakların not alınması gibi beyni rahatlatıcı etkinlikler de stresin azaltılması için çok etkilidir.

Kapatmadan önce küçük bir uyarı yapıyım. Ben sağlık konusundaki araştırmalar ile yakından ilgilenen bir araştırmacıyım. Doktor değilim! Kendi kendinize teşhis koymak çok sıkıntılı durumlara neden olabilir. Yukarıda bahsettiğim sorunları yaşıyorsanız, iyi bir doktora görünmenizi tavsiye ederim.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere, sağlıkla kalın…

Kaynaklar

(1) https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-01/fda-mpi012721.php

(2) https://www.healthline.com/health/irritable-bowel-syndrome/serotonin-effects

Bu makaleyi değerlendir!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın