You are currently viewing PHP ile Değişken Tanımlama

PHP ile Değişken Tanımlama

PHP ile değişken tanımlamaya girmeden önce “değişken nedir?” biraz bundan bahsedeyim;

Değişken, değeri herhangi bir nedenden dolayı değişebilen, bir değerin yerini tutan sembolik ifadelerdir. Matematik derslerinde sıkça kullandığımız x ile aynı işi yapmaktadır. Mesela faiz hesaplayan basit bir program yazmak istiyorsunuz. Sizin bir süre girmeniz gerekiyor ki programınız hesaplayabilsin değil mi? $sure adında bir değişken tanımlarsak, her işlemde değişkenimiz yeni bir değer alacaktır. Bu sayede, faiz tutarını hesaplamak için sadece $sure adındaki değişkene hesaplamasını istediğiniz süreyi yazdığınız zaman program, formülde verdiğiniz değeri değişkenin yerine koyup, gereken hesaplamayı yapabilecektir.

Değişken kuralları

1- Değişken, $(alt+4) işareti ile başlamalıdır ve bu işaretten sonra gelen ilk karakter sayı olamaz.
2- İçerisinde kesinlikle ö,ş,ğ,ü,ç,ı.. gibi Türkçe karakterler içermemelidir.
3- _(alt çizgi sembolünün haricinde hiçbir sembol içermemelidir.

Genel PHP kuralları

Sayı haricinde başka bir değer verirken tek veya çift tırnak içerisinde tanımlanmalıdır. Yoksa değer olarak değil, PHP işlemleri olarak algılar ve hata verir. Değişkenleri içeren diğer genel kuralımız, iki metini birleştirmek için .(nokta) operatörünü kullanırız. Bu kural sadece değişken ile değişkeni birleştirmek için değil, değişken ile metin, metin ile metin, sayı ile metin gibi diğer değerleri de kapsar. Değişkenlerimiz, boolean adı verilen mantıksal değerleri de alabilir. Bu değerler true ve false’dır. Bu değerleri verirken tırnak kullanmadan vermemiz gerekir yoksa metin olarak algılar ve anlamını kaybeder.

Tırnakların kullanımı

Tek tırnak : İçerisinde kalan metini tamamıyla sembol olarak algılar ve ikinci bir tek tırnak gelene kadar içerisine ne yazarsanız yazın hata vermez. Eğer içerisinde tek tırnak kullanmanız gerekirse (alt+?) işaretini kullanırız.

Çift Tırnak: İçerisinde değişken varsa değişkenin adını değil değerini yüklenir. İçerisinde tek tırnak kullanabilirsiniz fakat çift tırnak kullanmak için yine işaretine ihtiyacınız vardır. Aşağıdaki örnekleri inceleyerek denemeler yaptıkça daha iyi kavrayabilirsiniz.

<?php
$dogru = true;
$yanlis = false;
$sayi = 12;
$metin = "Benim adım Uğur BİÇER";
$html = "<a href='http://www.uzmangundem.com'>PHP dersleri</a>";
$html = '<a href="http://www.uzmangundem.com">PHP dersleri</a>';
$html = "<a href=\"http://www.uzmangundem.com\">PHP dersleri</a>";
$html = '<a href=\'http://www.uzmangundem.com\'>PHP dersleri</a>';
Bu makaleyi değerlendir!
[Toplam: 5 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın