You are currently viewing İnternet sitesi açarken bunlara dikkat edin!

İnternet sitesi açarken bunlara dikkat edin!

İnternet sitesi açan herkes büyük umutlarla açıp, hüsranla kapatabiliyor. Peki bunun nedeni ne? Sorun yaşamamak için mutlaka okuyun!

İnternet sitesi açmak her zaman çok zor olmasa da başarıya ulaştırmak gerçekten zordur. Başlangıçta çok bir sermaye istemediğini düşündüğünüz bu iş; ilerde başarıya giderken karşınıza umulmadık bir sorun olarak karşınıza çıkabilir.

İnternet sitesi açarken uygun bir tasarım ve kodlama hazırsa ucuz bir host bulmak sadece kısa süre için yeterli olacaktır. Çünkü host konusu çok derin ve hassas bir konudur. Bugün piyasada sitenizi host edebileceğiniz paket hostlardan VPS’e, Dedicated hostlardan komple datacenter kiralamaya kadar çok uzun bir yoldur.

Şuanda youtube sitesinin trafiğini sizin sitenize verseler bu sizin için iyilik değil kötülük olur. Neden mi? Sizin hostunuzun hem donanım hem de yazılımsal olarak çeşitli sınırları vardır. Örneğin paket hostlar orta derece güçlü bir bilgisayara 1000 veya daha fazla sitenin paylaştırılması sistemi ile çalışır. Yani bilgisayarın sadece 1000 de 1 i siteniz için çalışır. Genelde paket hostlar günde 100 ziyaretçiyi bile kaldırmakta zorlanabilir. Kazandığım parayla aşama aşama yükseltirim demeyin! Çünkü 100 kişi bile sitenize girse bu maddi olarak pek bir şey kazandırmayacaktır. En azından sizin ihtiyacınız olan paranın yanına yaklaşamayacağını söyleyebilirim. O yüzden eğer sitenizin sunucusunu yükseltmek istiyorsanız bu para sizin cebinizden çıkacaktır. Günde 1000 kişinin altında ziyaretçisi olan bir site inanın ki ciddi bir para kazanmıyor demektir. Günlük 1000 ziyaretçi istikrarını kesin olarak yakaladığınız zaman işiniz biraz daha kolaylaşacaktır. Çünkü artık aşama aşama yükselmeniz için kayda değer bir site sahibi oldunuz demektir. Yine de bu durumda bir anda hayale kapılıp çok fazla açılmamalısınız. Kaynaklarınızı çok yerinde kullanmalısınız. Sunucuya ödediğiniz para ve aldığınız hizmeti tartıp yeterli mi yoksa gereğinden fazla mı düşünmelisiniz. 1 kişi için 5+1 ev kiralamak lüks olsa gerek. Kullanabileceğiniz kadar sunucuya para ödemelisiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer konu; siteniz bu durumdayken seo açısından riskli bir hareket yapılmaması. Çünkü ani Ziyaretçi düşüşü sizin tüm dengelerinizi bozabilir. Fikir vermek amacıyla size ne kadar ziyaretçinin günde ne kadar reklam getirisi yapabileceğinden bahsedeceğim. 

Tekil ziyarete göre tahmini reklam kazancı;
 100-200 arası tekil ziyaretin yaklaşık getirisi günde 0,5-1$  200-400 arası tekil ziyaretin yaklaşık getirisi günde 0,7-2$ 400-600 arası tekil ziyaretin yaklaşık getirisi günde 1,5-3$ 600-800 arası tekil ziyaretin yaklaşık getirisi günde 2,5-4$ 800-1000 arası tekil ziyaretin yaklaşık getirisi günde 3,5-10$ Bundan sonrası artık yeteneğinize bağlı çünkü bu aşamadan sonra sitenizde sadece adsense değil, aylık reklam da alabilirsiniz. Verdiğim örnek sadece fikir amaçlıdır. Reklam getirisi sizin sitenizin konusuna, çalıştığınız reklam firmalarının teklifine ve tıklanan sitenin verdiği ücret ile bağlantılıdır. Ben yukarıdaki örneği verirken genel olarak google adsense’yi göz önünde bulundurdum.  

Diğer konu host; Aylık host fiyatları ise 1$ dan başlayıp inanılmaz rakamlara ulaşıyor. Paket host alırken genelde size sınırsız alan sınırsız trafik derler ama aslında gizli limitleri vardır. Sınırsız trafik diyen paket hostlar sizin belirli trafik koatasını aşmanız durumunda sizin hızınızı yavaşlatıyor ve bu esnada sitenize girmeye çalışan ziyaretçi sitenize ulaşmayabilir. VPS den bahsedecek olursam 1gb ram ve normal başlangıç cpu ya sahip VPS fiyatı yazılımlarıyla birlikte aylık 15-30$ arası diyebilirim. İlk başlarda size ayda 3-4$ diye sitesine çekerler ve almak istediğinizde çıkarttığınız hesap 30$ a kadar ulaşabilir.  

Hostları kademe kademe ayırmak gerekirse:  

0-100 I. aşama host – paket host
100-1000 II. aşama host – VPS host 1gb ram
1000-8000 III. aşama host gerekir yani VPS host en az 2gb ve sağlam işlemci. 
10000 üzeri ziyaretler için ise artık gerçekten büyük sunuculara ihtiyacınız olacak. Dedicated sunucular; yani tamamıyla size ait sunucular gerekecektir.

Ya da çok yüksek özellikli VPS de olabilir. Zaten VPS ile dedicated sunucu arasındaki fark; birisi tamamıyla size ait, diğer 4 de 1 i size ait olması. Sunucunun özelliklerini belirlemek sizin yapacağınız sitenin yaptığı işe bağlıdır aslında. Bu yukarıda anlattığımın hiçbir zaman kesin bir hesabı yapılamaz. Mesela sitenizde başka siteleri taratıp bilgilerini ortaya koyan bir site projesi; yemek tarifi sitesine göre çok daha fazla kaynak kullanacaktır. Sayfanıza giren kişilerin davranışlarına göre de yukarıdaki tablo tamamıyla değişebilir.  

Sitenizin ziyaretçi sayısını arttırma sorunu;

Bu işe ilk başlayanlar genelde şöyle söyler. Öyle bir site yaptım ki bir haftada bilmeyen kalmayacak.. İşler bu kadar kolay değil ne yazık ki. Siteniz istediği kadar güzel ve işlevsel olsa da tanınması için zamana veya reklama ihtiyacı vardır. Tabi bu süre içerisinde ziyaretçileri memnun edecek güncel içerik de gerekir. Üstüne domain adının akılda kalıcı olması vs.. derken bu liste uzayabilir. Sizin kendinize şu soruları sormanız gerekir.

Siteniz Özgün mü?

Özgün site google da çabucak yükselir. Çünkü aranılan kelimelerde muhtemelen rakip olmayacaktır. Olsa bile google sizi farkedip sıralamanızı yükseltecektir. Ziyaretçileriniz açısından da rakip olmadığından sadık bir kullanıcı kitlesi edinebilirsiniz.  

Siteniz Güncel mi? 

Güncel olması hem kullanıcıların sürekli sitenizi ziyaret edip yenilikleri takip etmesini sağlar hem de google gibi arama motorlarının spam site olmadığını anlamalarını sağlar. Ziyaretçi de google da site ile ilgilenildiğini anlar.  

Siteniz faydalı mı?

Özgün ve güncel olan bir site faydalı olmadıktan sonra anca çırpınarak olduğu yerde kalabilir. Faydası olmayan sadece ziyaretçi kazanmak için şişirilmiş site hem google’ın gözünde hem de kullanıcının gözünde çöp sitedir.  

Siteniz anlaşılır ve kolay kullanılabilir mi?

Kolay kullanılamayan bir site; kullanıcının, sitenin faydalı olup olmadığını anlamadan siteden çıkmasına neden olabilir. Siteniz anlaşılır ve kullanımı kolay olmalı.   Özet olarak size tavsiyem : Sitenizin ihtiyaçlarına göre analiz yapın. Bu analiz sonucuna göre kar-zarar oranını göz önüne alarak projeye başlayın.

Bu makaleyi değerlendir!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın