You are currently viewing Comodo PrivDog etik mi?

Comodo PrivDog etik mi?

Privdog nedir?
Amaç olarak zararlı gördüğü reklamları kaldırarak kullanıcıyı korumayı hedefleyen bir program olarak piyasaya sürüldü. Adblock programlarının değişik bir alternatifi oldu. Comodo bunu; hoş, şirin gözden kaçan ufak bir seçenek olarak tarayıcısını indiren kullanıcılarına sundu. Ayrıca internet adresinden girip bu programı ücretsiz indirebiliyorsunuz.

Konuya gelirsek; aslında bu program gözüktüğü kadar masum değil. Hatta kolay para kazancına yeni bir boyut katan ve site yöneticilerini zor durumda bırakan bir durum. Google reklamları da dahil olmak üzere birçok reklamın yerine kendi reklamlarını yerleştiriyor. Bu reklamların gösterim sayısıysa privdog uygulamasını kullanan kişi sayısıyla sınırlı. Şuan Türkiye’de on binlerce hatta belki yüz binlerce kullanıcısı bulunuyor. Eğer bu böyle devam ederse bir süre sonra internette kaliteli içerik bulmak imkansız hale gelecek. Cüzzi bir gelire bilgilerini paylaşan yazarlar gelir elde edemedikçe bu işi yapmayı bırakacaklar elbette. Eğer gelir kapısına çekilen bu hortum daha da büyürse bu hortum kaliteli içerik veren sitelerin azalmasıyla birlikte kendi sonunu da getirecektir. Eğer bu program gerçek görevini yapıp sadece zararlı siteleri içeren reklamları yasaklarsa sorun ortadan kalkacak ve kendi itibarını da tekrar kazandıracaktır. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili bir düzeltme açıklamasını bekliyorum, umarım bu yanlışı devam ettirmezler..


Neden reklamlar var?
Reklamlar köşede yardım olsun diye konulmazlar. Reklam ilgisini çeken kişi tarafından incelenir ve ürün veya servis tanıtımı kendilerine uyan olursa satın alır. Tüm bu işlemler belli bir adap içerisinde gerçekleşir. Bu adaba göre ne kullanıcı gördüğü her reklama tıklamaz, hem de reklam yayıncısı site reklamı kullanıcının gözüne, gözüne sokmaz. Sitenin günlük kullanıcına bağlı olarak hatırı sayılır ziyaretçiye sahip siteye 500-1000 lira arası bir getirisi olur. Popüler siteler için bu kazanç kat, kat artar. En son okuduğum bir haberde kapatılan dizimag sitesinin günlük getirisinin 7500 dolar olduğu yazıyordu. 

Bu makaleyi değerlendir!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

Bir cevap yazın