22 Şubat 2019, Cuma
Uzman Gündem Teknoloji ve Hayatın Gündemi

Uzun süre tablet kullanımı için öneriler!

Tabletinizi uzun süre sorunsuz kullanmak için neler yapmalısınız? Uzun süre tablet kullanımı için tavsiyelerimiz..
Uzun süre tablet kullanımı için öneriler! makalesine ait resim


Yönetici, 31/05/13 18:03
Yükleniyor..

Tablet kullanımı öyle yaygınlaştı ki artık; PC satışlarını önümüzdeki yıllarda geçeceği söyleniyor. Bende aldığınız tablet bilgisayarı daha uzun süre nasıl sorunsuz kullanabileceğinizden bahsedeceğim. 

 
Öncelikle ekran koruması çok önemlidir. Çünkü tabletlerin tek giriş ve çıkış birimi olan ekranları zarar görürse işinize yaramayacaktır. Ekran koruması için sert kapaklı fakat ekranın bulunduğu iç kısmı çizmeyen süngerli kılıfları tercih etmeniz tabletinizi sorunsuzca yanınızda taşımanıza yardımcı olacaktır. Ekran ile ilgili diğer en önemli konu ısı değişimleridir. Tabletiniz, kendini soğutabilmesi için fana sahip değildir. Üstelik küçük boyutlarda işlemci ve rama sahip olduğu için daha kolay ısınır. Bu ısınma sonucunda işlemci veya ram içerisinde sorun meydana gelebilir. Bu ısı ekranınızın çalışmasında da sorunlara neden olabilir. Uzun süreli kullanımlarda; ekran ısındığında bekleme moduna alarak soğumasını beklemeniz ömrünü uzatacaktır. Bunun haricinde güneş ve diğer ısı kaynakları da tabletiniz için tehlikelidir. Güneş vuran kısımlarda statik akım oluşacağından kapasitif tarzı dokunmatik ekranların bozulmasına veya deforme olmasına neden olabilir. Güneşli havalarda direk güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Ani ısı değişimleri soğuktan sıcağa veya sıcaktan soğuğa geçmesi tabletinizi bozabilir. Her elektronik alet gibi tablette de neme ve elektromanyetik alanlara karşı hassasiyet vardır. Bu yüzden duş aldığınızda banyoda bulundurmak kötü bir fikir olabilir. Şarj kullanımı da çok önemlidir. Sonuçta tablet bir mobil cihazdır ve genellikle yanınızda bulundurursunuz. Bu yüzden şarj kullanım uyarılarını mutlaka dikkate almalısınız. Mutlaka 2-3 günde 1 şarjınızın boşaltılıp tekrar dolması gerekir. Şarjınız dolmadan çekmek; bir süre sonra şarjınızın ömrünün kısalmasına neden olacaktır. Şarjın dolduğu genellikle şarj ışığının sönmesi veya değişmesi ile kendini belli eder. Tabletiniz şarj olurken uzun süre kullanmamalısınız. Şarj olurken tabletinizin ısısı zaten kendiliğinden artacaktır. Eğer tabletinizi kullanırsanız bu ısı daha da artacaktır. Üstüne işlemci ve ram gibi kaynakların fazla kullanımı ile oluşan ısı ile birleştiğinde şarjdan çekmenizi gerektirecek büyük bir ısıya ulaşabilir ve bu durum çok şarjınızın patlaması gibi tehlikeli sonuçlara neden olabilir. 
 
Şarjınızı nasıl tasarruflu kullanabilirsiniz?
 
- Tabletinizin en fazla enerji harcayan birimi ekranıdır. Ekran ışığınızı ortam ışığı ile doğru orantılı ayarlamanız hem göz sağlığınız için hemde pil tasarrufu için faydalı olacaktır. Günışığında görebileceğiniz kadar parlaklıkta, gece olabildiğince kısık olarak.
- Çok fazla dokunmak şarjınızın daha fazla azalmasına neden olabilir.
- Kullanmadığınız servis ve programları kapatın: İnternet erişimi ile işiniz yoksa kablosuz erişimi, harita ile işiniz yoksa gps servisini kapatın. Arka planda açık olan ve işinize yaramayan programlar da enerji tüketimini arttıracaktır.
- Tabletinizi kapatmak yerine bekleme moduna alın: Tabletiniz kapanış ve açılış sırasında normalden biraz fazla enerji tüketir. Bu yüzden kısa süreli durumlarda kapatmak yerine uyku/bekleme moduna getirmek daha faydalı olacaktır.
 
 
Elbetteki söylediklerim ömrünü uzatacaktır ama siz yinede öncelikli olarak kullanım talimatlarına uyun ve söylediklerimle çakışan konularda garanti dışı kalmamak için söylediklerimi değil, kullanım talimatını uygulayın. 

 

 

Benzer Makaleler

Benzer içerik bulunamadı..

 

Yükleniyor..
Yorum yaz
Sitemiz teknolojik haberler ve bilgilendirici haberler içermektedir. Sitemizde bulunan kaynağı belirtilmemiş yazıların tamamı uzmangundem.com adına yazılmış olup eser sahiplerine aittir ve uzmangundem.com sitemiz kaynak gösterilmeden kullanılması FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU(5846)'na aykırıdır. Her türlü konuda webmaster (@) uzmangundem.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Takip
[Valid RSS] Powered by FeedBurner
Yakında
Yakında bu site çok daha sosyal olacak.
Amaç
İşinin ehli uzmanların makalelerini yayınlayabileceği bir sosyal ortamı olsun istedik, çok yakında..