21 Ekim 2018, Pazar
Uzman Gündem Teknoloji ve Hayatın Gündemi

Flash disk hızı nasıl ölçülür?

Flash disk, multimedya kart veya hard disk gibi depolama hızınızın alanını test edebilirsiniz! Disk alanınızın okuma ve yazma hızı nasıl test edilir?
Flash disk hızı nasıl ölçülür? makalesine ait resim


Uğur BİÇER, 17/04/13 19:19
Yükleniyor..

Genelde flash disk alınacağı zaman ilk olarak alanına bakılır. Şuan 4GB flash diskler bile yetersiz gelmeye başladı artık piyasada 64GB flash diski pahalı olsa bile rahatça bulabiliyoruz. Peki okuma ve yazma hızının çok önemli bir etken olduğunu biliyor muydunuz? Hatta fiyatı belirleyici derecede etkili olabiliyor. 

Piyasada bulunan flash diskler 6MB yazma hızı ve ortalama 16MB okuma hızına sahip. Sizin harddisk yazma ve okuma hızı ile kıyaslandığında ortalama 5 de biri kadar yazma hızına, en az 4 de biri kadar da okuma hızına denk geliyor. Piyasada sizin hard diskinizden daha hızlı veri yazıpü okuyabilen flash diskler olduğunu düşünürsek epeyce bir geride kalıyor. 
Flash disk alacağınız zaman yazma ve okuma hızını öğrenerek almamızda fayda var. Özellikle çok para istenilen bir flash disk için mutlaka yazma ve okuma hızlarını teyit etmenizi öneririm. Peki siz bu flash diski nasıl test edebilirsiniz. Bu testi yapabilmeniz FlashBench programını bilgisayarınıza indirerek kurmadan çalıştırabilirsiniz. Üst köşede test etmek istediğiniz sürücünün harfini seçtikten sonra Benchmark yazılı düğmeye tıklamanız gerekiyor. Tıkladıktan sonra hiçbir işlem yapmadan beklemeniz testin doğruluğu açısından önemlidir. İlk başta 8mb büyüklüğünde veri parçaları kaydetmeye başlar. Sonra bu parçalar 1KB boyutuna kadar düşerek sn içerisinde kaç defa veri yazabilme performansı aşağıdaki grafik ekranında belirecektir. 
 
İndirmek için: FlashBench disk veri hızı test programı sitesine girdikten sonra Download our USB Flash Benchmark now! linkine tıklıyoruz. İndirdiğimiz rar dosyasını 7zip gibi bir programla dışarı çıkarttıktan sonra exe dosyasını çalıştırıyoruz. Ayrıca bu sitedeki listeden hızları test edilmiş olan flash disklere göz atabilirsiniz.

 

 

Benzer Makaleler

Benzer içerik bulunamadı..

 

Yükleniyor..
Yorum yaz
Sitemiz teknolojik haberler ve bilgilendirici haberler içermektedir. Sitemizde bulunan kaynağı belirtilmemiş yazıların tamamı uzmangundem.com adına yazılmış olup eser sahiplerine aittir ve uzmangundem.com sitemiz kaynak gösterilmeden kullanılması FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU(5846)'na aykırıdır. Her türlü konuda webmaster (@) uzmangundem.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Takip
[Valid RSS] Powered by FeedBurner
Yakında
Yakında bu site çok daha sosyal olacak.
Amaç
İşinin ehli uzmanların makalelerini yayınlayabileceği bir sosyal ortamı olsun istedik, çok yakında..