21 Ekim 2018, Pazar
Uzman Gündem Teknoloji ve Hayatın Gündemi

Facebook, Twitter, Whatsapp neden yavaş?

İnternette özellikle sosyal medya araçlarında büyük bir yavaşlama var. Peki bu yavaşlamanın nedeni ne?
Facebook, Twitter, Whatsapp neden yavaş? makalesine ait resim


Uğur Biçer, 05/11/16 00:06
Yükleniyor..

Sosyal medya, adından da bilindiği üzere en çok insanların bilgi paylaştığı, konuştuğu sohbet ettiği kısaca sosyalleştiği adreslerdir. Ülke kritik zamanlardan geçtiği zaman en çok sosyal medya araçlarının bundan etkilenmesi de bu açıdan baktığınızda doğal gibi gelecektir. Aslında doğal değildir ama çarelerin tükendiği yerde yasaklar başlar. Çoğu ülke, hatta gelişmiş ülkeler bile sosyal medya üzerinde kontrolü sağlamakta zorlanmaktadırlar. Mısır devriminin facebook üzerinden başladığını hatırlarsak gücünün ne kadar büyük olduğunu hatırlayabiliriz.

Gündemimize baktığımızda; FETÖ darbesi ve terör olaylarındaki artış yüzünden ülke güvenliğini sağlamak için bazı demokratik hakların ihlal edilebileceği duyurulmuştu. Bu açıdan bakarsak, sosyal medya sitelerindeki ve whatsapp gibi iletişim araçlarındaki yavaşlamanın sebebi : tüm sosyal medya paylaşımlarının, gizli yada anonim konuşmaların bir süzgeçten geçirilmesinden dolayı olabilir.
Peki neden böyle düşünüyorum?
Gerçek hayatla bir örnek vermek gerekirse. Yolda çeviri olur, araçların içerisi incelenir ve zaman kaybı ile tekrar yollarına devam ederler. Bu ölçekte büyük bir verinin anlık incelenmesi çok büyük bir işlem gücü, büyük depolama alanları ve internet bant genişliği gerektirir. Diğer sitelerde çok fazla yavaşlama olmaması da bu iddaayı güçlendiren durumlardan birisi. Bu sayede yasak olmadan kontrol alınmak istenmiş olabilirler. Yeni başbakanın, eski ulaştırma ve haberleşme bakanı olarak BTK'yı yakından tanıyan bir isim olması da bu yolun denenmiş olma olasılığını güçlendiren başka bir durumdur. 

Başka bir makalede, terörsüz ve toplumsal barış ümidiyle görüşmek üzere...

 

 

Benzer Makaleler

Benzer içerik bulunamadı..

 

Yükleniyor..
Yorum yaz
Sitemiz teknolojik haberler ve bilgilendirici haberler içermektedir. Sitemizde bulunan kaynağı belirtilmemiş yazıların tamamı uzmangundem.com adına yazılmış olup eser sahiplerine aittir ve uzmangundem.com sitemiz kaynak gösterilmeden kullanılması FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU(5846)'na aykırıdır. Her türlü konuda webmaster (@) uzmangundem.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Takip
[Valid RSS] Powered by FeedBurner
Yakında
Yakında bu site çok daha sosyal olacak.
Amaç
İşinin ehli uzmanların makalelerini yayınlayabileceği bir sosyal ortamı olsun istedik, çok yakında..