20 Mart 2019, Çarşamba
Uzman Gündem Teknoloji ve Hayatın Gündemi

En iyi web host seçimi

Host firmaları büyük rekabet içindeler. Host fiyatlarını düşürebilmek için türlü kombinasyonlarla her kullanıcıya cazip gelebilecek paketler oluşturuluyor. Bu konuda dikkat etmeniz gereken şey ise yokluğunu farketmediğiniz ama olmadığında elinizi ayağınızı bağlayan gizli özelliklere değineceğim.
En iyi web host seçimi makalesine ait resim


Uğur BİÇER, 19/10/14 01:02
Yükleniyor..

Host firmaları büyük rekabet içindeler. Host fiyatlarını düşürebilmek için türlü kombinasyonlarla her kullanıcıya cazip gelebilecek paketler oluşturuluyor. Bu konuda dikkat etmeniz gereken şey ise yokluğunu farketmediğiniz ama olmadığında elinizi ayağınızı bağlayan gizli özelliklere değineceğim.

 
1. E posta hesap limitleri ve kotları; Özellikle işi internet üzerinden yürüyen firmalar için çok önemlidir. Birçok firma bu özelliği arka planda gizliyor. Host fiyatlarını düşük tutarak sizi müşterisi haline getiren firma, daha sonra size ürünlerini rekabet olmadan istediği fiyata satabiliyor. Çünkü siteniz ile mail hostunuzun aynı firmada olması en kolay ve sorunsuz çözümdür.
 
2. E posta gönderme limiti; Bu özellik neredeyse hiçbir host firmasının paket özellikleri kısmında gösterilmez. Daha çok site içerisinde arama yaptığınızda destek kısmında bu sorunuza yanıt bulabilirsiniz. En popüler host firmalarından olan godaddy günde 1000 maile izin veriyor aksi taktirde e mail marketing / bulk mail ürünlerini pazarlamak istiyorlar. Hiçbir host paketinde bu limitin artma imkanı bulunmuyor. Diğer host firmalarında saatte 250, saatte 500 gibi limitlerin yanı sıra hem saatlik limit, hemde günlük limiti bir arada bulunduran host firmaları da bulunmaktadır.
 
3. Sınırsız kaynak aldatmacası; Artık en popüler host müşteri ikna yöntemi olarak sınırsız kaynak paketleri yer alıyor. Peki gerçekten sınırsız mı? Hayır.. sınırı var ve bu sınır kota ile değil sizin ne yükleyip, ne yükleyemeyeceğinize karışmalarına kadar uzanıyor. Mesela sınırsız paket kullanıyorsanız download amaçlı herhangi bir paketi web hostunuz üzerinde bulunduramazsınız. Çok fazla trafik alan sayfalarınız ise gizli trafik limiti aşıldığı an ulaşıma engellenebiliyor. Her host firmasının buna benzer ilginç kuralları var. Daha fazla bilgi için almaya karar verdiğiniz hostun sözleşmesini iyice okumanızı tavsiye ediyorum.
 
4. İhtiyaçlarınıza göre alın; Eğer kullanmadığınız hizmet için para ödemek istemiyorsanız küçük adımlarla başlayın. Örneğin yeni açacağınız ve hazırda ziyaretçisi bulunmayan bir site için büyük host kiralamak çok gereksiz olur. Size tavsiyem önce 1and1.com sitesinden ayda 1$ a sözde sınırsız web host paketinden başlamanız. Daha sonra günde 1000 tekil kullanıcıya ulaştığınızda ise sınırı size yeterli olacak bir business paketine geçmenizi veya en az 512mb belleğe ve yeterli işlemciye sahip VPS paketi kiralamanızı tavsiye ederim. Diğer aşamada günlük 10000 üzeri tekil ziyaretlerde ise Dedicated sunucu kiralamanız doğru olacaktır.

Uygun host tavsiyeleriSunucu lokasyonu, ram değerlerine göre değişen paketlerle; 5 dolara 512mb ram, 20GB SSD, 1000GB trafik limitli sunucu sahibi olabileceğinizi söylesem inanamazsınız değil mi? ama gerçek! Üstelik işletim sisteminizi otomatik olarak 5dk içerisinde kendisi kuruyor. Tek yapmanız gereken apache, bind, mysql ve mail sunucularını yüklemek ve ISPConfig gibi bedava yönetim paneli kurmak. Eğer bizim referans linkimizden üye olursanız ilk yüklemenize 10$ kazanacaksınız, yani 2 ay bedava! referans linki kısa süre sonra yenilenecektir.


 

 

Benzer Makaleler

Benzer içerik bulunamadı..

 

Yükleniyor..
Yorum yaz
Sitemiz teknolojik haberler ve bilgilendirici haberler içermektedir. Sitemizde bulunan kaynağı belirtilmemiş yazıların tamamı uzmangundem.com adına yazılmış olup eser sahiplerine aittir ve uzmangundem.com sitemiz kaynak gösterilmeden kullanılması FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU(5846)'na aykırıdır. Her türlü konuda webmaster (@) uzmangundem.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Takip
[Valid RSS] Powered by FeedBurner
Yakında
Yakında bu site çok daha sosyal olacak.
Amaç
İşinin ehli uzmanların makalelerini yayınlayabileceği bir sosyal ortamı olsun istedik, çok yakında..