21 Ekim 2018, Pazar
Uzman Gündem Teknoloji ve Hayatın Gündemi

En iyi antivirüs hangisi? 1. Bölüm Comodo ve AVG

Windows işletim sisteminde çalışan en popüler ve ücretsiz olan anti virüsleri test ettik! En iyi koruma ve performans sağlayan antivirüs programı hangisi? 1. Bölümde Comodo ve AVG'yi detaylı olarak incelemeye aldık.
En iyi antivirüs hangisi? 1. Bölüm Comodo ve AVG makalesine ait resim


UZMAN GÜVENLİK TAKIMI, 27/04/13 06:40
Yükleniyor..
***COMODO (EDİTÖR TAVSİYESİ / ÜST DÜZEY KULLANICILAR İÇİN)

Comodo kullananların en büyük şikayeti biraz fazla ihtiyatlı olması diyebiliriz. Comodo paranoyak moda sahip bildiğim tek bedava güvenlik yazılımıdır. Şüpheli bulunan tüm işlemleri size bildirir ve ne yapılması gerektiğini sorar. Tabi buna verdiğiniz cevap kritik değer taşımaktadır. Yanlış bir cevap ile bilgisayarınızın güvenliğini düşürebilirsiniz veya kullanmak istediğiniz programı kullanamayabilirsiniz.

Antivirüs programı olarak mükemmel olmasa da sizi tehdit edebilecek tüm davranışları algılaması sayesinde ücretsiz olarak kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır.
 Güvenlik seviyesini siz belirleyebilirsiniz. Zaten ilk kurulum ayarlarında orta düzey kullanıcının faydalanabileceği şekilde ayarlı olarak geliyor. Eğer üst düzey işletim sistemi bilgisi ve yazılım bilgisine sahipseniz ayarları yükselterek mükemmel koruma sağlayabilirsiniz. Bu sebepten dolayı bilgisayar bilgisi zayıf olan kullanıcılara tavsiye etmiyoruz. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki alışması biraz zaman alabiliyor. Bu süre içerisinde kaldıran kullanıcıların sayısı hiç de az değil!

Tam koruma: Comodo'nun en büyük avantajı Anti-virüs, defans, güvenlik duvarı özelliklerinin hepsinden ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz. 

Detaylı özelleştirme: Özelleştirme ayarları sayesinde orta düzey veya üst düzey kullanıcıya hitap edebiliyor. Hatta bilgisayarınızı yorma derecesi bile ayarlanabiliyor. Tabi bu ayarları yapmak için bilgisayar bilgisine sahip olmak gerekebiliyor. 

Oyun modu: Bu özellik sayesinde güvenlik derecesini bir nebze azaltarak oyununuza müdahale etme riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Rahatsız edilmeden oyun keyfi için güzel bir özellik.

Diğer avantajları: Türkçe dil desteği, internet güvenlik korumasına sahip dns adresleri(isteğe bağlı), Chrome tabanlı güvenli internet tarayıcısı(isteğe bağlı)  

Ücretli sürümünde sınırsız Türkçe uzman desteği bulunmaktadır. Ayrıca çok daha geniş antivirüs veri tabanına sahiptir.

Derecelendirme : 95/100

Kullanım Bilgisi : Orta-Üst Düzey

Internet Koruması : 96/100

Genel Koruma : 92/100

Performans : 80-91/100

***AVG (Performans arayanlar için)

AVG performansı ön planda tutan kullanıcılar için idealdir.   Bunun haricinde virüs bulma yeteneği iyi seviyede ve sistemi hiç yormuyor. 

Dezavantajlar : Yüklediğimizde bazı reklamlar karşımıza çıktı. Bu reklamların geneli kendi ürünlerini tanıtıyor. Ücretsiz deneme sürümü olarak bilgisayarınıza yüklemeniz tavsiye ediliyor. Süre dolduktan sonra tam sürümü almanız için adeta sizi usandırıyor. Üstüne birçok ihtiyaç duyduğunuz özelliğe sahip olmak için para ödeyin uyarıları deneme sürümü görüntüsü veriyor.

Performans artıları : Antivirüs yüklediğinizde yanında yüklemeniz tavsiye edilen PC TuneUp programı aktif olduğu süre içerisinde gözle görülebilir şekilde performansınız artabiliyor. Satın almasanız bile bu ayarlarla 1-2 aylık bir süre boyunca bilgisayarınızda performans sıkıntısı çekmeyeceğinizi düşünüyoruz.

En beğendiğimiz özelliği : tarama yaparken başka bir iş yapıyorsanız; tarama önceliğini geri plana atarak işinizi yavaşlatmadan yapabiliyorsunuz. 

Tabiki bedava versiyonda firewall(güvenlik duvarı) olmadığı için mükemmel performans diyemeyiz. Firewall yüklemek isteyenler belirli bir ücret vermek zorundalar.

Kullanım Bilgisi : Başlangıç Düzeyi

Internet Koruması : 83/100

Genel Koruma : 92/100

Performans : 91/100


Bu makale yazı dizisi olarak eklenecektir. Bir sonraki kısmında AVIRA, AVAST(Ev sürümü) daha sonra DRWEB ve CLAMWIN hakkında olacaktır. Bizi twitter.com/uzmangundem den takip edebilirsiniz.

 

 

 

Yükleniyor..
Yorum yaz
Sitemiz teknolojik haberler ve bilgilendirici haberler içermektedir. Sitemizde bulunan kaynağı belirtilmemiş yazıların tamamı uzmangundem.com adına yazılmış olup eser sahiplerine aittir ve uzmangundem.com sitemiz kaynak gösterilmeden kullanılması FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU(5846)'na aykırıdır. Her türlü konuda webmaster (@) uzmangundem.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Takip
[Valid RSS] Powered by FeedBurner
Yakında
Yakında bu site çok daha sosyal olacak.
Amaç
İşinin ehli uzmanların makalelerini yayınlayabileceği bir sosyal ortamı olsun istedik, çok yakında..