21 Kasım 2018, Çarşamba
Uzman Gündem Teknoloji ve Hayatın Gündemi

Cipralex'in korkutan yan etkisi

Ülkemizde en çok reçete edilen ilaçlardan birisi olan Cipralex ve aynı grupta yer alan ilaçların korkutan bir yan etkisi ortaya çıktı.
Cipralex'in korkutan yan etkisi makalesine ait resim


Uğur Biçer, 11/11/16 16:18
Yükleniyor..

Ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan antidepresan ilaçlardan citalopram (Celexa), escitalopram (Cipralex, Lexapro), fluoxetine (Prozac) ve sertraline (Selectra, Zoloft) gibi antikolinerjik ilaçların demans/alzeimher hastalığına yakalanma riskini arttırdığı ortaya çıktı.
Yaşlı insanlar üzerine yapılmış bir araştırma ve çalışmaların başladığı 1994 yılında, hastaların hiçbirinde demans olmadığı söyleniyor. (JAMA Internal Medicine, online, Jan. 26, 2015)

Lafı uzun uzunca uzatmak yerine "ne yapmalı?" bunu yazacağım;

Antikolinerjik yan etkisi olan ilaçlardan uzak durmalısınız. Tabi ki bir anda bırakmak da sağlıklı değil. Bırakırken doktorunuzun tavsiyesine uymanız gerekmektedir. Aksi takdirde bazı istenmeyen durumlara neden olabilir. Yukarıda saydığım etken maddeler dışında da bu yan etkiye neden olan ilaçlar olabilir. Agomelatin etken maddesi bildiğim kadarıyla en az yan etkiye sahip antidepresan. En başta cinsel yan etkiler, kardiyolojik yan etkiler gibi yan etkiler görülmemektedir. En son VALDOXAN adıyla Türkiye'ye geldi ve büyük ihtimal sağlık güvencesi kapsamına girmiş olabilir.

Geçmişte kullandığım antidepresanların, bende daha kötü yan etkiler yapması ve en son kullandığım cipralex'den sonra, bıraktığım halde artan unutkanlık ve dikkatsizliğin artması beni çok rahatsız etmeye başlamıştı. Ben, kullandığım bazı kolinerjik sistem destekleyici ilaçlar sayesinde kendimi toparlamıştım ama çevremde bu ilacı kullanan çok insan olması beni bu araştırmaya itti. Bugün google'a "cipralex dementia" yazarak; bu konuda şikayeti olan başka insanlar da var mı? diye araştırmaya başlamam sayesinde bu araştırmalardan haberim oldu.

Kaynak peoplespharmacy.com Are Your Drugs Raising Your Risk for Dementia?

 

 

Benzer Makaleler

Benzer içerik bulunamadı..

 

Yükleniyor..
Yorum yaz
Sitemiz teknolojik haberler ve bilgilendirici haberler içermektedir. Sitemizde bulunan kaynağı belirtilmemiş yazıların tamamı uzmangundem.com adına yazılmış olup eser sahiplerine aittir ve uzmangundem.com sitemiz kaynak gösterilmeden kullanılması FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU(5846)'na aykırıdır. Her türlü konuda webmaster (@) uzmangundem.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Takip
[Valid RSS] Powered by FeedBurner
Yakında
Yakında bu site çok daha sosyal olacak.
Amaç
İşinin ehli uzmanların makalelerini yayınlayabileceği bir sosyal ortamı olsun istedik, çok yakında..